Valahányszor, ha elnökválasztást tartanak Iránban, szakértők és elemzők jutnak ugyanarra a következtetésre: rendben, megtörtént, ám markánsan akkor sem változnak a dolgok. Végül is, az ország legmagasabb rangú politikai és vallási tekintélyét, a fontos állami ügyekben a végső szót kimondó Forradalom Vezetőjét (vagy Irán Vallásjogi Gyámját, vali-e faghih-e iran, ولی فقیه ایران) követően az elnök egy másodrangú figura.
Bár ez igaz, érdemes egy pillanatra felidézni a felvételeket azokról az ünneplő tömegekről, akik elözönlötték az ország városainak utcáit Hasan Rohani messzehangzó sikerének hírére. Ők vélhetően nagy várakozásokkal tekintenek erre a fejleményre, még ha a világ nem is.
Rohani hat jelölt közül meggyőzően nyerte meg a választásokat, második fordulóra már nem is volt szükség. Centrista nézeteket vall, aki mind a "klérussal," mind a Zöld Mozgalommal jó kapcsolatokat ápol. Augusztus 3-án foglalja el hivatalát, természetesen majd az idő dönti el, hogy a múlt hétvégi friss fuvallat nyomán a változás Shamal szele járja-e be idővel a térséget. Hogy pozitív jelzései konkrét lépésekben öltenek-e testet, és számottevő változásokat eredményeznek-e.
Ahhoz, hogy sikerrel járjon a kulcsfontosságú gazdasági, és az érzékeny külpolitikai ügyekben, égető szüksége lesz Khamenei ajatollah támogatására. Rohani - aki különben az Iszlám Köztársaság belső köreihez tartozik - állítólag bírja Khamenei pártfogását, ám láttunk már példákat a Forradalmi Vezetőnek és az Őrök Tanácsának kegyeit nem bíró, vagy azokat végül elvesztő, partvonal mellé állított elnökökre és elnökjelöltekre Iránban: akár Bani-Sadr a nyolcvanas évekből, akár Rafsanjani és Mousavi a közelmúltból.
Az Iszlám Tanácskozó Testület (tkp.: a parlament - Majles-e Shorâ-ye Eslami, مجلس شورای اسلامی) Teheránban. Kép: QSTA
Nem fogunk újdonságot mondani azzal, hogy a nemzetközi közösséggel és a térség országaival való viszonyt illető iráni elképzelések történelmi jelentőségűek, a konkrét lépések pedig sorsfordítóak is lehetnek. Az új elnököt hídépítőként tartják számon, nem konfrontatív arcként. Az atomprogram, vagy a nemzetbiztonsági kérdésekben természetesen Khamenei szava a mértékadó, de ha Rohaninak sikerülne jobb kapcsolatokat kiépítenie a szomszédokkal, illetve a nemzetközi közösséggel, hozzájárulhatna a szélsőségesek féken tartásához is. A Nyugatnak pozitívan kellene válaszolni minden esetleges iráni közeledésre, az atomprogram megoldása a tárgyalóasztal mellett nemcsak Irán, hanem az egész világ javát is szolgálná.
Rohani pontosan tudja, hogy egy aknamezőn kell majd kiigazodnia: a nemzetközi közösség helyenként türelmetlen elvárásainak, a vele szemben ellenséges iráni ultrakonzervatívok mellett ott vannak saját reformista választói is. Ők természetesen a gazdaság rendbehozatalára, és jelentős részük a szabadságjogok terén tett előrelépésekre is vár: nyomás nehezedik majd Rohanira, hogy Mehdi Karroubi-t és Mir Hossein Mousavi-t, a Zöld Forradalom jelképeit szabadítsa ki házi őrizetükből.
Attól függetlenül, hogy milyen befolyásos, erre az elnökre számos kihívás vár, és nagy várakozásokat is életre hívott.
A Ruhollah Khomeini ajatollahhal együtt imádkozó Rohani (első sor, balról a második), 1978, Párizs, Neauphle-le-Château. Kép: Mojtaba Salimi
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
csavari 2013.06.21. 08:09:31
Con Storm · http://pszichohistoria.uw.hu/ 2013.06.21. 09:01:39
Az új elnök, kapásból egy terrordiktatúrát támogatott meg 4000 katonával! Vagyis jelentős számú hadsereget tart fenn, Izrael mellett!
Ahova pedig ez a hadsereg megy, megy fejlett légvédelem és radar, katonai stratégia! Sőt, kapásból a mostani rezsim ellen fordulhatnak bármikor! Senki sem fogja őket megakadályozni, mert mindenki a terror ellen van! Vagyis Irán bármikor egy újabb siita hídfőállást varázsolhat abból az országból...