A kibontakozó jemeni helyzet úgy fest, biztosítja az ország helyét a világ ún. bukott államainak sorában, mégpedig oly módon, hogy annak fényében Mali Norvégiának tűnik. Végső soron már nem a vízhiány a leginkább fenyegető veszély a Jemeni Arab Köztársaságban, amint az e blog "hasábjain" megállapítást nyert még 2012-ben.
Már azelőtt is, hogy a húszík (al-Húszíjjún الحوثيون) idén szeptemberben elfoglalták a főváros Szanaat, az ország ingatag lábakon állt. Az állig felfegyverzett lakossággal rendelkező országban – ahol az egy főre jutó kézifegyverek száma durván három – az al-Kaida egyre inkább teret nyer délen. Ami már önmagában sem jó ómen, nemhogy akkor, ha az esetlegesen egy külföldi katonai beavatkozás ürügyét képezi. Ahogy a jemeni törvényhozás által törvényen kívül helyezett amerikai drónozás sem jó jel. Az államiság teljesen szétmállik, civilek tucatjai vesztik életüket, gyakran bejelentetlenül, a törzsi feszültségek pedig csak továbbélezik a helyzetet.
Városkép Szanaa-ból. Kép: Mwanasimba
A korábbi elnök, Ali Abdullah Száleh újra felbukkant és sokan vélik úgy, hogy benne lehet a keze a húszík előrenyomulásában és a zűrzavarból politikai tőkét szeretne kovácsolni, vagyis végeredményben visszatérne a színre, akár fegyveresen is.
Megint, ahogy már számtalanszor láttuk a világnak azon a részén, külső szereplők saját érdekükben manipulálják az ország belügyeit, hogy saját helyzetüket erősíthessék a térségben. Semmi nem történik a jemeni prioritásokra tekintettel, az élet színpadán megelevenítve a Közel-Keleten jól ismert forgatókönyvet.
Úgy tűnik, hogy ebben a helyzetben az egyetlen megoldás valamiféle belső megbékélés lehetne, anélkül, hogy bárki is önkényesen és a nemzetközi jogot sajátosan értelmezve, ad absurdum azt figyelmen kívül hagyva beavatkozna. Ugyanakkor a nemzetközi közösségnek sem szabad figyelmen kívül hagyni a válságot, mintha az egyszer csak magától megoldódna, hanem határozottan és gyorsan kell fellépnie, akkor és csak akkor, ha arra szükség van.
Az al-Madrasza mecset minaretje a délutáni ima (aszr) idején. Szanaa, Jemen. Kép: Ron Waddington
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal