A szíriai konfliktusban nincs fekete-fehér, legfeljebb a szürke megannyi árnyalata. Ahogy Bassár el-Aszad sem szemléli modern Nero császárként a világörökség tetemes részének otthont adó Aleppó, vagy Damaszkusz pusztulását házi színpadáról, lantszó mellett, Trója veszedelmét énekelve, gyönyörködve a lángokban, ahogy az Nyugaton az emberek fejében a „brutális szíriai diktátorról” toposzként él, úgy a Szabad Szíriai Hadsereg tagjai sem az 1956-os „tiszta forradalom pesti srácai” , akiknek nem tapad a kezéhez vér. Objektív igazság nincs, a valóság pedig ettől bonyolultabb.
A szíriai konfliktust övező, karagöz árnyjáték kontrasztjait idéző percepciókat árnyalja a Szabad Szíriai Hadsereg (al-Dzsejs asz-Szúrí al-Hurr الجيش السوري الحر) napvilágot látott mészárlása július legvégén. A napokban a világhálót bejáró felvétel megrázó a szó minden értelmében: fegyveresek egy falhoz állítják az aleppói, rendszerhű Berrí klán tagjait, akikkel sortűz végez, majd ünneplés, és tekbír (Isten nagyságára emlékeztető ’Allah akbar! kiáltások) következnek. Aki megtekintette a felvételt, szomorúság és harag tölti el, nem is feltétlenül az áldozatok iránti rokonszenvből, hanem a véres bosszúszomj láttán.
C’est la guerre civile?
A szíriai ellenzék fegyveres szárnya, amely magát a rendszer ellentéteként, antitéziseként is feltüntethetné, megtehette volna és megtehetné, hogy az Aszad-rendszerrel szembeni erkölcsi felsőbbségét úgy demonstrálja a világ előtt – amelynek segítő jobbjára, a Líbiai Nemzeti Átmeneti Tanács korábbi példáját alapul véve, számít – hogy könyörületességet gyakorol, a majdani, hőn áhított új jogállami kereteket előrevetítve a politikai ellenlábasokat (független) igazságszolgáltatás elé állítja, a felekezeti tendenciáknak gátat szab, és az össznemzeti érdeket nem rendeli alá a vérbosszú intézményének.
Tény, hogy szervezettségi és felszereltségi irregularitásából adódóan börtönök, vagy hadbíróság nem áll a Szabad Szíriai Hadsereg rendelkezésére, ám megdolható lett volna az érintett klán tagjainak elhelyezése a kezükön lévő szabadzónákban, vagy akár törökországi táboraikban is.
Meg lehetne próbálni igazolni, vagy mentséget találni a vérengzésre, mondván, a Szabad Szíriai Hadsereg háborúban áll, vagy, hogy a Berrí klán egy brutális diktátor szövetségese, emiatt hallgatólagosan, közvetve maga is részt vesz a szíriai nép legyilkolásában, sőt, akár a klán tagjai ténylegesen is megtették ezt. Feltételezhető az is, hogy a kivégzést elkövetők elesett családtagjaik miatt akartak revansot venni. Sokan nyilván régi-régi kulturális rasszista bélyeget is sütnének a videóban szereplőkre, mondván “ugyan mit vártatok tőlük, hiszen arab/muszlim terroristák…”
A bosszú intézménye arabul thár, ami etimológiailag rokon a thawra (forradalom) és thawrí (forradalmár) szavakkal, ám az új Szíriának az igazságosság, az együttérzés és az emberiesség páldáira kellene épülnie, amely törvénytisztelő, felülemelkedik a féktelen bosszún és példát ad civilizáltságból és humanizmusból, amely erényeket minden szíriai mindig is tulajdonított hazájának, napjainkra bármely oldalra is került.
Viszonylagos távolságra innen Szaladdin szultán, akinek sírmeléke a damaszkuszi Omajjád Nagymecset egy kertjében található, amikor 1187-ben visszahódította a keresztesektől Jeruzsálemet, megakadályozta, hogy hadserege lemészárolja a város keresztény lakosságát. Erről a nemességről, lovagiasságról legendák keringtek a középkori Nyugaton, a szultán emléke romanticizálódott, és számtalan dal és költemény állított neki emléket.
Az aleppói mészárlás táplálja a dühös, vérszomjas és türelmetlen muszlim nyugati kliséjét, “aki” felett aratott győzelmének a Damaszkuszba 1920-ban, egy gyarmatósítók elleni felkelés leverése után bevonuló francia Henri Gouraud a hagyomány szerint úgy kívánt nyomatékot adni, hogy belerúgott a köztiszteletben álló szultán szobrába, és felkiáltott: “itteni jelenlétem szentesíti a Kereszt győzelmét a Félhold felett!”
Hogy melyik oldal nyer, nem tudni, ám ilyen előzmények mellett Szíria aligha.
2012. augusztus 21.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.